Zdrowie jest największym skarbem, który posiada każdy człowiek. Chcąc o nie zadbać trzeba skupić się na kilku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim, kluczowym elementem zdrowia jest odpowiednia dieta. Jeżeli dostarczamy do organizmu wszelkie niezbędne mikro oraz makroskładniki, jest on w stanie wydajnie funkcjonować. Dostarczane witaminy i minerały sprawiają, że wszelkie procesy biochemiczne organizmu mogą być przeprowadzane bez przeszkód. Dieta jest również istotnym elementem po przejściu ciężkich chorób. W pewnych przypadkach lekarze zalecają stosować dietę lekkostrawną. Czym jest ta dieta i w jaki sposób poprawnie ją stosować?

CZYM JEST DIETA LEKKOSTRAWNA?

Głównym celem stosowania diety lekkostrawnej jest odciążenie układu pokarmowego. Lekarze najczęściej polecają stosować taką dietę w przypadku chorób układu pokarmowego, lub po okresie wzmożonej beztroski żywieniowej (święta, czy wakacje all inclusive). Dieta lekkostrawna działa na zasadzie eliminacji produktów oraz sposobu obróbki znanych jako ciężkostrawne. Osoby, które lubią zjeść schabowego czy karkówkę, mogą być nieco przerażone jadłospisem diety lekkostrawnej, jednak może być ona bardzo smaczna, a przede wszystkim może pomóc w poważnych dolegliwościach żołądkowych. Idąc dalej, dieta lekkostrawna polega przede wszystkim na odpowiednim doborze produktów oraz sposobu obróbki termicznej. W tym celu, należy przede wszystkim pozbyć się smażonych i tłustych posiłków, które mocno obciążają układ pokarmowy. Ponadto, warto zrezygnować z dań wzdymających (żegnaj grochu z kapustą…) oraz pikantnych.

PROGRAM DIETY LEKKOSTRAWNEJ

Dieta lekkostrawna to kilka bardzo istotnych kroków, bez których nie można osiągnąć pożądanych efektów. Przede wszystkim podstawę stanowi odpowiednia obróbka termiczna. Głównym sposobem przyrządzania potraw powinno być gotowanie w wodzie lub na parze. Dopuszczalne jest również duszenie oraz pieczenie w folii lub papierze oraz w naczyniu żaroodpornym. Należy się wystrzegać potraw smażonych, wędzonych oraz smażonych. Polecane jest zrezygnowanie z produktów marynowanych, gdyż zawartość octu może podrażniać żołądek. W wielu przypadkach lekarz może zalecić również rezygnację z produktów kiszonych, pomimo tego że oddziałują pozytywnie na florę jelitową. Podczas stosowania diety lekkostrawnej należy wystrzegać się w miarę jedzenia na mieście, a fast foody należy bezwzględnie wykluczyć.

DIETA LEKKOSTRAWNA JADŁOSPIS

Produkty, które powinno stosować się w diecie lekkostrawnej to przede wszystkim te, które nie powodują nadmiernego wydzielania soków żołądkowych. W tym celu powinno się przyjmować chude mięso np. młodą wołowinę czy drób oraz chude ryby jak dorsz czy sandacz. Inne produkty białkowe to przede wszystkim jaja gotowane na miękko czy chudy twaróg oraz chude przetwory mleczne jak jogurty czy maślanki. W przypadku diety lekkostrawnej głównym źródłem energii powinny być węglowodany. W tym celu powinno się jeść drobnoziarniste kasze czy różnego rodzaju ryż. Warto włączyć również płatki owsiane do jadłospisu. Osoby, które nie mogą obyć się bez chleba, mogą jeść jasne pieczywo, ale najlepiej kiedy jest czerstwe. Co do warzyw i owoców na diecie lekkostrawnej, można je oczywiście jeść jednak trzeba pamiętać aby było przede wszystkim dojrzałe. Przed zjedzeniem należy obrać skórkę oraz należy unikać jedzenia pestek. Warto użyć blendera i zrobić szejk, który będzie łatwiej przyswajalny przez organizm poprzez rozerwanie włókien błonnikowych. Jak już wspomniano, w diecie lekkostrawnej należy wykluczyć przede wszystkim potrawy smażone. Ponadto, należy wyłączyć lub bardzo mocno ograniczyć pokarmy tłuste takie jak wieprzowina oraz jej przetwory. Niskiej jakości produkty wysoko przetworzone jak parówki czy różnego rodzaju konserwy również powinny znaleźć się z dala. Ogólnie rzecz biorąc, gotowe dania są bardzo złym wyborem i należy je wykluczyć. Co do picia, należy ograniczyć kawę, mocną herbatę oraz zrezygnować z alkoholu. Pić trzeba przede wszystkim napoje niegazowane oraz niesłodzone. Przede wszystkim wodę oraz soki 100%.

PRZECIWWSKAZANIA

Ogólnie rzecz biorąc nie ma konkretnych przeciwwskazań do stosowania diety lekkostrawnej. Jest to dieta lecznicza stosowana przede wszystkim w przypadku pewnych chorób lub podczas rekonwalescencji. Jednakże, w przypadku chorób takich jak np. cukrzyca, na którą jedzenie może mieć istotny wpływ, jadłospis powinien być przedyskutowany z lekarzem prowadzącym leczenie. Osoby chorujące na choroby przewlekłe powinny przedyskutować wybór tej diety ze swoim lekarzem, aby czuć się po prostu pewnie z tym co robią.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Dieta lekkostrawna przepisy, kiedy jest stosowana w odpowiedni sposób nie powoduje efektów niepożądanych. Mogą takie wystąpić na przykład kiedy ktoś ma alergię, na któryś z pokarmów jednak wykluczenie go z jadłospisu powinno rozwiązać problem. Należy również pamiętać, że brak umiaru w jedzeniu może spowodować przyrost tkanki tłuszczowej. Jeżeli spożywamy więcej kalorii niż wynika z zapotrzebowania kalorycznego, nawet na diecie lekkostrawnej, może przybyć kilka zbędnych kilogramów.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Tennesseetitansjerseyspop.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Tennesseetitansjerseyspop.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Tennesseetitansjerseyspop.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Tennesseetitansjerseyspop.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Tennesseetitansjerseyspop.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony