Dieta Paleo uznawana jest za sposób żywienia wspomagający profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Cała dieta opiera się na założeniu, że człowiek po przejściu z koczowniczego na osiadły tryb życia zaczął odżywiać się gorzej i mniej zgodnie do swoich potrzeb. Zdaniem wielu naukowców jesteśmy bowiem przystosowani genetycznie do jedzenia w taki sposób jak podczas prowadzenia trybu koczowniczego. Cała dieta Paleo bazuje więc na prostym przekonaniu – powinno się spożywać to, co człowiek kilka tysięcy lat temu był w stanie sam upolować, złowić czy zerwać z drzewa. Ten sposób żywienia ma nie tyle pomóc schudnąć i osiągnąć lepszą sylwetkę, ile przede wszystkim wspomagać zdrową pracę organizmu i eliminować ryzyko wielu dolegliwości.

PROGRAM DIETY

Dieta Paleo to bardziej styl życia niż chwilowe menu. Opiera się na prostych założeniach. Dużą część posiłków stanowią warzywa, owoce, jajka, orzechy, ryby, grzyby i mięsa. Wykluczony jest natomiast cukier rafinowany, zboża czy oleje. Zgodnie z zasadą jedzenia tak jak człowiek prowadzący koczowniczy tryb życia powinno zrezygnować się także z roślin strączkowych i nabiału. Pojęcie diety Paleo jest jednak obecnie rozumiane bardzo szeroko, dlatego w niektórych propozycjach menu nie brakuje strączków i produktów mlecznych. Zadaniem diety nie jest redukcja kalorii. Powinna zostać tak zbilansowana, by zapewniała dostateczną ilość energii i makroskładników. Dieta Paleo powinna iść ponadto w parze z dodatkowymi założeniami wykraczającymi poza kuchnię i gotowanie. Człowiek prowadzący koczowniczy tryb życia dużo się ruszał, dlatego duże znaczenie ma także aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Nie muszą to być typowe treningi. Można zastąpić je spacerami, bieganiem, pieszymi wycieczkami czy chodzeniem po górach.

DIETA PALEO JADŁOSPIS

Dieta Paleo dzieli produkty na kategorię tych dozwolonych i niedozwolonych. W pierwszej grupie znajdują się owoce, choć niektóre odmiany diety wykluczają banany, mango, winogrona i czereśnie, a także owoce suszone. Dozwolonymi produktami są także wszelkie warzywa oprócz tych zawierających najwięcej skrobi, czyli ziemniaków i kukurydzy. Na diecie Paleo można jeść także wszystkie rodzaje chudego mięsa, drób i ryby, a także jaja i podroby. W kategorii produktów zakazanych znajdują się natomiast wszystkie te rzeczy, których człowiek prowadzący koczowniczy tryb życia nie mógłby upolować czy znaleźć. Są to oleje rafinowane, sól, warzywa z dużą ilością skrobi czy produkty zawierające cukier rafinowany. Unikać należy także produktów zbożowych nie tylko takich jak pieczywo czy makaron, ale także ryżu czy kaszy. W większości przypadków dieta paleo wyklucza także produkty mleczne, a więc wszelkiego rodzaju jogurty czy sery. Naturalnie odrzucić należy także wszelkie produkty przetworzone, których nie można naturalnie znaleźć na Ziemi. Przykładowy jadłospis na diecie paleo może składać się z takich posiłków jak:

  • Śniadanie: omlet z warzywami;
  • II śniadanie: koktajl owocowy;
  • Obiad: pierś z kurczaka faszerowana szpinakiem z surówką z kapusty pekińskiej;
  • Kolacja: sałatka z łososiem wędzonym, mieszanką sałat, oliwą z oliwek i nasionami słonecznika.
PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na tak ułożone zalecenia dieta Paleo rzeczywiście pozwala osiągnąć cele sylwetkowe, nawet jeśli nie jest to jej główne założenie. Duży udział w codziennym menu mają bowiem produkty z dużą ilością białka, które sycą na długi czas. Nie bez znaczenia jest także odrzucenie produktów przetworzonych, a więc tych, które mają mało wartości odżywczych za to dużą ilość cukru, ulepszaczy smaku czy chemii, a tym samym sprzyjają tyciu, nadmiernie pobudzają apetyt i nie dostarczają organizmowi niezbędnych składników. Mimo zalet płynących z diety Paleo nie każdy jednak może z niej skorzystać. Na pewno nie będzie odpowiednia dla wegetarian czy wegan, którzy po odrzuceniu z listy składników dozwolonych ryb i mięsa nie będą w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Dość restrykcyjne założenia diety Paleo sprawiają także, że nie jest ona na tyle dobrze zbilansowana, by osoby bez odpowiedniej wiedzy mogły na własną rękę ułożyć menu. Brak produktów mlecznych i zbożowych oraz ziemniaków powoduje ponadto, że trudno jest zaspokoić głód. Unikanie glutenu jest co prawda dobrym rozwiązaniem w przypadku osób z celiakią, ale w przypadku pozostałych – już niekoniecznie. Zbyt długie stosowanie diety Paleo może także prowadzić do zbyt wysokiego cholesterolu czy licznych niedoborów.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Niewłaściwie komponując posiłki ze składników dozwolonych w diecie Paleo albo stosując ją zbyt długo można narazić się na różne choroby. Przede wszystkim łatwo o niedobór witaminy D i niektórych minerałów, w tym wapnia. Wyeliminowanie produktów mlecznych może prowadzić natomiast do osteoporozy i złamań. Mimo że z założenia dieta Paleo przepisy ma pomóc uniknąć chorób cywilizacyjnych, to jej stosowanie może narazić na hipercholesterolemię, choroby nerek i wątroby, a nawet na choroby nowotworowe – przede wszystkim nowotwór jelita grubego i prostaty.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Tennesseetitansjerseyspop.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Tennesseetitansjerseyspop.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Tennesseetitansjerseyspop.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Tennesseetitansjerseyspop.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Tennesseetitansjerseyspop.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony