Dieta pudełkowa zyskała popularność już kilkanaście lat temu i wciąż jest chętnie stosowana. Wszystko ze względu na kilka istotnych zalet. Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić czas przy jednoczesnej możliwości cieszenia się zdrowymi posiłkami dopasowanymi do swoich potrzeb i preferencji smakowych. Dzięki niej możliwe jest nie tylko zgubienie zbędnych kilogramów, ale również zdrowsze odżywianie i dbanie o regularne dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

CZYM JEST DIETA PUDEŁKOWA?

Najprościej rzecz ujmując, dieta pudełkowa to program posiłków opracowany przez firmę cateringową we współpracy z dietetykami. Dieta obejmuje zestawy codziennych posiłków dopasowanych do konkretnego zapotrzebowania czy preferencji żywieniowych. Dania przywożone są w pudełkach, którym dieta zawdzięcza swoją nazwę. Choć dieta pudełkowa – jak każda inna – kojarzy się głównie z odchudzaniem, to korzystają z niej nie tylko osoby chcące zgubić zbędne kilogramy. Jest to rozwiązanie odpowiednie również dla osób zapracowanych, które chcą dobrze się odżywiać. Świetnie sprawdza się także w przypadku osób trenujących regularnie, które chcę dostarczyć sobie wszystkich potrzebnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Z diety pudełkowej chętnie korzystają również rekonwalescenci, sportowcy czy celebryci, a także wszystkie te osoby, które po prostu chcą zadbać o swoje zdrowie.

PROGRAM DIETY

Zazwyczaj dieta pudełkowa ustalana jest po rozmowie z klientem. Określa on swoje potrzeby, preferencje i cele, na podstawie których przygotowywane jest menu. Stąd też możliwe jest dopasowanie diety do sportowców, osób chcących schudnąć, utrzymać wagę, mających pewne nietolerancje czy na przykład jedzących posiłki wegańskie albo wegetariańskie. Program diety ustalany jest we współpracy z dietetykiem. Posiłków najczęściej jest pięć, choć możliwe jest wprowadzanie modyfikacji ich ilości. Posiłki dostarczane są codziennie rano pod wskazany adres, a każdy z nich znajduje się w oddzielnym pudełku. W zależności od celu dieta pudełkowa może być stosowana kilka tygodni, miesięcy czy nawet lat. Osoby chcące schudnąć będą korzystać z niej do czasu osiągnięcia odpowiedniej wagi. Ci, dla których dieta pudełkowa jest jednak sposobem na zdrowe życie, mogą sięgać po usługi firmy cateringowej nawet przez lata.

DIETA PUDEŁKOWA JADŁOSPIS

Jadłospis diety pudełkowej ustalany jest indywidualnie dla potrzeb konkretnego klienta. Może on otrzymać odpowiednią ilość pudełek albo skorzystać z drugiego wariantu – samodzielnego przygotowania posiłków na podstawie wskazówek od dietetyka. W takim wypadku otrzymuje podstawowe składniki i instrukcje przygotowania posiłków, które można przyrządzić w czasie od 15 do 40 minut. Przykładowy jadłospis na jeden dzień może obejmować takie posiłki jak:

  • Śniadanie: kanapka z twarożkiem z ogórkiem i rzodkiewką;
  • II śniadanie: smoothie owocowe;
  • Obiad: dorsz zapiekany ze szpinakiem;
  • Podwieczorek: sałatka z kurczakiem;
  • Kolacja: serek wiejski z pomidorkami koktajlowymi i nasionami słonecznika.
PRZECIWWSKAZANIA

Pod warunkiem, że dieta pudełkowa będzie odpowiednio dobrana i zbilansowana, nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania. Dobra firma cateringowa powinna mieć w swojej ofercie nie tylko gotowe, skomponowane propozycje menu z określoną kalorycznością, ale także możliwość stworzenia indywidualnej diety. W takim wypadku będzie to rozwiązanie dla każdego. Dietetyk ułoży bowiem jadłospis uwzględniający preferencje żywieniowe, zapotrzebowanie kaloryczne i cele do osiągnięcia, jednocześnie biorąc pod uwagę rozsądny czas potrzebny do osiągnięcia efektów i dbając o odpowiedni rozkład makroskładników. Trudno więc mówić o przeciwwskazaniach, wręcz przeciwnie – z diety pudełkowej może płynąć wiele zalet. Osoby oszczędzają czas potrzebny na przygotowanie zdrowych posiłków, jednocześnie dostarczając organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Łatwiej im trzymać dietę, a tym samym – osiągać pożądane efekty. Ilość i zbilansowanie posiłków pozwala także ograniczyć nadmierny apetyt czy podjadanie między posiłkami. Zróżnicowane menu sprawia natomiast, że można nie tylko poznać nowe smaki, ale też cieszyć się z każdego posiłku. To wszystko jednak pod warunkiem odpowiedniego dopasowania diety do potrzeb klienta. Nie wskazane jest więc korzystanie z gotowych zestawów menu osobom mającym różne nietolerancje czy cele sylwetkowe. Standardowe oferty są bowiem optymalizowane tak, by były jak najbardziej uniwersalne. Oznacza to, że dla osób chcących osiągnąć konkretny cel mogą mieć złą kaloryczność czy rozkład makroskładników.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Z samego założenia dieta pudełkowa przepisy powinna być odpowiednia dla każdego. Wszystko ze względu na możliwość dopasowania jej do indywidualnych potrzeb. Problem pojawia się jednak, gdy bardziej niż na zdrowiu klientowi zależy na szybkich efektach. W takim wypadku sięga po dietę 1200 czy 1400 kalorii, którą niestety wiele firm posiada w swojej ofercie. Taka ilość kalorii nie zawsze zaspokaja nawet podstawowe zapotrzebowanie energetyczne. Efekty są więc wprawdzie widoczne, za to organizm wcale nie ma zapewnionych wszystkich składników odżywczych, jest niedożywiony i może pojawić się zmęczenie, osłabienia, a po spektakularnej utracie wagi – równie spektakularny efekt jo-jo. Podobne działania niepożądane mogą wystąpić podczas samodzielnego komponowania diety pudełkowej. Bez pomocy dietetyka i odpowiedniego doświadczenia dana osoba może skomponować posiłki, które albo mają za mało lub za dużo kalorii, albo też są ubogie w makroskładniki. Tak ułożona dieta wcale nie będzie zdrowa, a to oznacza, że może pojawić się osłabienie czy zmęczenie, a także brak efektów czy nawet niepożądana zmiana wagi.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Tennesseetitansjerseyspop.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Tennesseetitansjerseyspop.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Tennesseetitansjerseyspop.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Tennesseetitansjerseyspop.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Tennesseetitansjerseyspop.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony