Dieta wątrobowa nie jest dietą odchudzającą. Ma ona na celu poprawę działania wątroby. Stosowana jest zazwyczaj podczas leczenia tego organu. Może być dodatkowym wsparciem dla leczenia farmakologicznego lub po prostu być sposobem leczenia samym w sobie. Warto zatem wiedzieć, jak wygląda dieta wątrobowa, czym się charakteryzuje, jakie są wskazania i jadłospis oraz kto powinien unikać takiej diety.

NA CZYM POLEGA DIETA WĄTROBOWA?

Dieta wątrobowa bardzo często nazywana jest także dietą na stłuszczoną wątrobę. Wynika to z faktu, że ten rodzaj diety jest skuteczny bez względu na to, jakie inne dolegliwości dotknęły wątrobę. Wprowadzenie tej diety ma na celu ochronę wątroby oraz ograniczenie pracy innych gruczołów, do których należą pęcherzyk żółciowy, trzustka i jelito grube. Pierwszym i najważniejszym punktem diety jest całkowite wyeliminowanie produktów, które wyjątkowo obciążają wątrobę. W związku z tym powinno się zrezygnować tłuszczów zwierzęcych w postaci smalcu, słoniny i boczku. Dieta nie jest równoznaczna z całkowitym odrzuceniem tłuszczu zwierzęcego. Należy go po prostu ograniczyć, a tylko najbardziej tłuste produkty wyeliminować. Produkty ciężkostrawne i obciążające układ pokarmowy również powinny zostać usunięte z diety i zastąpione jedzeniem lekkostrawnym. Jak już wspomniano, ograniczenie tłuszczu i pokarmów ciężkostrawnych jest podstawową zasadą wspomnianej diety. Warto wiedzieć, że nie jedyną. Istotna jest także liczba posiłków. Powinno się spożywać około 4-5 posiłków dziennie. Zwiększanie lub zmniejszanie tej liczby nie jest zalecane. Posiłki powinny odbywać się regularnych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Spożywane jedzenie nie powinno być gorące ani podawane w dużych ilościach. Lepiej postawić na małe, przystępniejsze dla organizmu, porcje. Dieta wątrobowa opiera się także na kilku innych zasadach:

 • Przygotowywanie potraw na świeżo i spożywanie ich od razu, w celu uniknięcia zakażenia bakteryjnego,

 • Unikanie smażenia na rzecz pieczenia i gotowania,

 • Spożywanie dań rozdrobnionych i poddanych obróbce termicznej,

 • Spożywanie oleju i oliwy w postaci surowej,

 • Wykluczenie żółtka kurzego z diety,

 • Unikanie, a nawet całkowite wyeliminowanie alkoholu, który w znacznym stopniu obciąża wątrobę,

 • Uzupełnienie diety w witaminę C oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

CO MOŻNA JEŚĆ PODCZAS DIETY WĄTROBOWEJ?

Dieta wątrobowa nie jest dietą restrykcyjną, a raczej zdrową. Eliminuje ona tłuszcze, które w nadmiarze źle wpływają na organizm. Podczas diety można jeść:

 • Nabiał — mleko, jogurty, twarogi itp., należy tylko pamiętać, żeby miało ono niską zawartość tłuszczu,

 • Pieczywo — najlepiej pszenne, pieczywo cukiernicze i cukiernicze, ale także biszkopty na białkach,

 • Zupy — zupy z rozdrobnionymi składnikami, np. krem z pomidorów (uwaga nie mogą być gorące!), co więcej nie powinny być one tłuste,

 • Mięso spożywane przez osoby na diecie wątrobowej powinno być chude, dlatego najlepiej wybierać młodą wołowinę, królika, chudą cielęcinę, indyka i kurczaka,

 • Ryby też są mile widziane w diecie wątrobowej, najlepiej wybierać: solę, sandacza, flądrę, morszczuka, lina, szczupaka, mintaja oraz halibuta białego,

Warto pamiętać, że w zdrowej diecie — także wątrobowej — nie może zabraknąć warzyw i owoców. Wśród spożywanych warzyw koniecznie powinna znaleźć się dynia, marchew, pietruszka, kabaczki i pomidory. Wszystkie powinny być spożywane bez skórki i pestek. Owoce najlepsze w diecie wątrobowej to jagody, winogrona, owoce cytrusowe, banany, brzoskwinie, morele, jabłka pieczone. Wszystkie owoce i warzywa można przetwarzać na soki.

DLA KOGO JEST DIETA WĄTROBOWA?

Dieta na otłuszczoną wątrobę jest stosowana podczas wielu schorzeń tego narządu. Przynosi ona ulgę i widoczne rezultaty podczas:

 • Wspomnianego stłuszczenia wątroby,

 • Wirusowego zapalenia wątroby,

 • Przewlekłego zapalenia wątroby,

 • Marskości wątroby,

 • Przewlekłego zapalenia trzustki,

 • Zapalenia jelita grubego,

 • Kamicy pęcherzyka żółciowego,

 • Objawów niestrawności.

Jest to zdrowa i nieobciążająca dla organizmu dieta, dlatego sprawdzi się u osób, które mają dolegliwości wątrobowe, ze względu na stresujący i intensywny tryb życia.

PRZECIWWSKAZANIA DO STOSOWANIA DIETY WĄTROBOWEJ

Dieta wątrobowa przepisy jest jedna ze zdrowych diet, jednak nie zawsze powinno się ją stosować. Kobiety w ciąży powinny ja stosować tylko w niektórych przypadkach, np. w przypadku występowania cholestazy ciążowej. Nie powinno się jej stosować także w przypadku osób, które mają problemy ze wchłanianiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Niska zawartość tego składnika w diecie może jeszcze spotęgować problem.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Dobrze zbilansowana i przestrzegana dieta nie powinna nieść ze sobą negatywnych skutków dla zdrowia. Jednak warto zadbać o spożywanie dodatkowej porcji witamin. Długotrwałe ograniczenie tłuszczy może spowodować niedobór niektórych witamin — tych rozpuszczalnych w tłuszczach. Jednak takie skutki będą występować raczej u osób podatnych na takie dolegliwości.

Powyższe opracowanie przedstawia wiedzę i poglądy jej autorów według stanu na dzień sporządzenia niniejszego opracowania, które zostało przygotowane z zachowaniem należytej rzetelności oraz staranności przy utrzymaniu zasad metodologicznej poprawności, a także obiektywizmu na podstawie ogólnodostępnych informacji, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych według serwisu Tennesseetitansjerseyspop.com w dniu publikacji opracowania. Serwis Tennesseetitansjerseyspop.com nie gwarantuje jednakże ich kompletności oraz dokładności, w szczególności, w przypadku, gdyby informacje na podstawie, których wspierano się przy sporządzaniu powyższego opracowania okazały się niekompletne, niedokładne lub nie w pełni odzwierciedlały stan faktyczny. Serwis Tennesseetitansjerseyspop.com nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji. Ponadto serwis Tennesseetitansjerseyspop.com nie stanowi oraz nie zastępuje porady lekarskiej, a także nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz zwartych w nim informacji, czy wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez uprzedniej, pisemnej zgody właścicieli serwisu Tennesseetitansjerseyspop.com jest zabronione. Powyższe opracowanie stanowi utwór i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm.).

Chronione przez Copyscape Plagiarism Checker - nie kopiuj treści z tej strony